Skip to main

Sosyal Sorumluluk

Bosch Car Service Eğitim Merkezi, Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde Açıldı!

Bosch Car Service Eğitim Merkezi, Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde Açıldı!

Türkiye’de 200 farklı lokasyonda hizmet veren Bosch Car Service ağı, Bosch kalitesi ve güvencesiyle, her marka araca her türlü bakım ve onarım hizmeti sunmanın yanı sıra sektördeki kalifiye teknisyen sıkıntısına getirdiği yeni çözümlerle fark yaratmaya devam ediyor. Bu bağlamda, hem Bosch Car Service ağının yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak, hem de Eğitim Merkezi’nde yetişmiş öğrencilerin güncel iş imkanlarından faydalanabilmelerini sağlamak amacıyla, Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde bir Eğitim Merkezi oluşturuldu.

Eğitim Merkezi, tamamı Bosch tarafından karşılanan, FSA Motor Test Cihazı, KTS Arıza Tespit Cihazı, ACS Klima Bakım Cihazı, Akü Test Cihazı gibi son teknoloji Bosch Test Ekipmanları ile donatıldı. Bu sayede öğrencilerin aynı zamanda, Bosch Car Service’lerde kullanılan ekipmanları daha yakından tanıyarak, kullanım konusunda uzmanlaşmaları sağlanıyor. Eğitim Merkezi’nde, son teknolojilerle ilgili eğitimlerin düzenlenmesi de planlanmaktadır. Oluşturulan Bosch Car Service Eğitim Merkezi’nde her yıl, başarılı öğrenciler arasından seçilen 20 öğrenci, Bosch Car Service’lerde staj yapma imkanı verilerek yetiştirilecek ve bu öğrencilerin öğrenimleri esnasında pratik uygulamalarla tecrübe kazanmaları sağlanacaktır. Ayrıca, mezun olan öğrencilerin Bosch Car Service’lerde istihdam etmelerine de öncelik verilecektir.

İstanbul - Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde hayata geçirilen bu projenin, önümüzdeki sene Türkiye’nin diğer illerindeki Meslek Okulları ile iş birliğinde bulunularak yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Bosch çalışanları, geleceğe Enerji Verimliliği Okulu'nda hazırlanıyor

Doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Türkiye’de kullandığımız enerjinin %75’ini yurt dışından satın aldığımız gerçeğinden hareketle, enerji faturamızı düşürmek ve ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla enerjiyi verimli kullanmak konusu giderek daha fazla önem kazanıyor.Binalarda alınacak bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarındaki küçük değişikliklerin daha yaşanabilir gelecek adına büyük önem taşıdığının bilincinde olan Bosch, Bursa’daki dizel ve benzinli sistemler fabrikasındaki çalışanlarının dikkatini enerji verimliliği konusuna çekmek için birtakım eğlenceli ve bilgilendirici etkinliklere imza atıyor. ‘Yaşam için Teknoloji’ üreten Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Dizel ve Benzinli Sistemler fabrikasında Ulusal Enerji Verimliliği Haftası bu yılda çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Açılışı geçen yılki Enerji Verimliliği haftasında yapılan Enerji Verimliliği Okulunda, çalışanlara verilen bilinçlendirici eğitimler devam ediyor. Bugüne kadar 900 kişinin katıldığı Enerji Verimliliği Okulu’nda eğitimler, her hafta çarşamba günleri düzenleniyor. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Dizel ve Benzinli Sistemler fabrikasında enerji verimliliğine dikkat çekmek için gündeme gelen bir başka eğlenceli uygulama ise Enerji Bisikleti oldu. Enerjinin ne kadar değerli ve enerji üretmenin ne kadar zor olduğunu göstermek adına, tüm lokasyonlarda Enerji Bisikleti hazırlandı. 1.400 çalışanın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte bisikleti kullanan herkes, enerji üretmenin enerjiyi verimli kullanmaktan çok daha zor olduğunu bizzat deneyimledi.Öte yandan Bosch’ta enerji verimliliği bilincini artırmak amacıyla düzenlenen “Kim Enerjisini Verimli Kullanmak İster” adlı bilgi oyunu 1.750, günlük hayatta enerji verimliliği konulu “Watt’ın kilosu kaça?” bilgilendirme semineri ise 130 Bosch çalışanının katılımıyla gerçekleştirildi.